Turkishost kesin olarak battı mı?

turkishost
Turkishost kesin olarak battı mı?

Kullanıcılarına mail yoluyla, ortakları ile dava sürecinde olduğunu duyuran Turkishost adı altında hizmet veren Nettesin İnternet Hizmetleri bir çok müşterisini mağdur etti. Ödenen hizmet bedellerinin yanı sıra bir çok domainin yenileme işlemini yapmayan Turkishost her ne kadar “Kısa sürede hizmet vermeye devam edeceğiz” diye söylese de giden alan adlarının dönmeyeceği açık. Bu mağduriyeti yaşayanlardan biri de benim. Yaklaşık 2009 ‘dan bu yana aldığım domainleri ve hostingleri Turkishost üzerinden sağlamaktaydım. Yine bu firmadan aldığım bir domainin süresi geçmiş ödeme tahsil edilmiş fakat yenileme işlemi yapılmamıştı. Verilen ticketlara standart ve gayet ucuz bir cevapla özür dileyen firma domainimi müşteri paneli üzerinde yenilenmiş gibi gösterme sahtekarlığını da ihmal etmemiş. Bu yazıdaki amacım bir firmayı kötülemekten ziyade mağduriyetimi dile getirmek olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca bu mağduriyeti yaşayan diğer kullanıcılara yardım etmek istiyorum.

Turkishost Şikayet edin !

Açılan ticketlardan ziyade aramalara dahi cevap vermeyen tenezzül etmeyen bir firmayı şikayet etmek oldukça zordur. Bunun için sizlere tavsiyem TİB (Türkiye İletişim Bakanlığı) ndan destek almanız olacak. TİB ‘den genel olarak www.ihbarweb.org.tr ‘e yönlendirdiğini belirtmek isterim. Buradan süreç ile ilgili daha iyi yönlendirmeler alabilirsiniz. Firmanın internet üzerinden size hizmet sattığını ve bu hizmetin karşılığını vermediğini önemle belirtin. Size tavsiyem burada ne denilirse denilsin süreci kovalamanız ve hakkınızı sonuna kadar savunmanız. Çünkü bu şekilde müşterilerini mağdur eden firmalar farklı isimler ile aynı işe yönelmektedirler.

Düşen alan adı nasıl geri alınır?

Sizden Turkishost ‘un alan adı mağduriyetini yaşadıysanız panik yapmanıza gerek yok. Öncelikle domaininiz yazman kilidiniz açıksa ve transfer kodunuzu biliyorsanız korkacak bir şey yok. Alan adınızı heme farklı bir hosting firmasına transfer edebilirsiniz. Fakat benim gibi alan adınız düşmüşse sıkıntı biraz büyük diyebiliriz. Yapmanız gereken işlem önce domainizin whois kaydına bakmak olacak. Whois kaydında “Registrar Abuse Contact Email” bölümüne bakacaksınız. Eğer sizde Turkishost mağduru iseniz bu bölümde abuse-contact@publicdomainregistry.com adresiniz göreceksiniz. Yarım yamalak ingilizce biliyorsanız tek yapmanız gereken bu mail ile iletişime geçmeniz. Ya da direkt olarak publicdomainregistry.com/report-abuse-complain/ bölümünden mesajınızı yazabilirsiniz. Gelen mesajda doğrulama açısından sizden destek mailine ekledikleri “Müşteri Kontrol Panel Formu” nu doldurup imzalayıp taramanız ve ayrıca Pasaport, Ehliyet ve ya TC Nüfus Cüzdanınızın en azından birini tarayıp göndermeniz istenecek. Bunun sürecinde size bir hesap açacaklar ve bu hesaptan ödemeyi 10,99 $ gibi ödeme yapıp domainize tekrar sahip olacaksınız. Buradan transfer kilidini kaldırıp şifre ile daha sonra bir yere transfer edebilirsiniz. Örnek gönderdiğim mail. İngilizcem çok iyi değildir fakat en azından kendimi ifade edebildim.

Giden Mail

Dear Concern;

I bought a domain “alpkindo.com” on turkishost.com on January of 2011. I renew my domain on Turkishost on january of 2016 until january 2017. But Turkishost company went bankrupt. Don’t answer phone or email. Their all of customers downtrodden. I paid for my domain but Turkishost company didn’t renew my domain. All have all rights thats domain about 4 years. I would like to take back my domain now. Nobody access to Turkishost company. I need your helps. You can see my email and my details on domain whois registred.

Best Regards.

Gelen Mail

Hello,

As the domain name “alpkindo.com” has already expired and the reseller is not contactable for support, I will be assisting you directly. The domain has expired on Jan 1, 2016 and is in the last day of the renewal grace period. It will now slip into the queued for deletion phase for a period of 6 days. I would be of great help if you can send us the below-mentioned documents within the next 2 days. It will help us to expedite the process of renewing your domain.

– Government-issued photo Id proof of “Ertugrul Hasanbeyoglu” (Drivers license or Passport copy)
– Customer control panel form manually signed by “Ertugrul Hasanbeyoglu” (Attached below)

You can scan and attach the documents to this ticket itself. On receipt and verification, we will create a new customer account for you which can be managed directly with us. We will then move the domain to the new account and give you the login credentials for the same. You can then renew the domain with us.

Please note that after 6 days, the domain will slip into the redemption period and you will only have the option of restoring it at a higher cost.

If you have any queries, do let me know.

Sonucu

publicdomainregistry destek ekibi gayet harikaydı. Sorundan ziyade çözüme odaklıydı. Domaini başarı ile kurtardım. Daha sonra bütün domain adlarım aynı olsun diye Türk hosting firmalarından birine transfer başlattım.

Sizlere tavsiyem bu konu ile ilgili asla vazgeçmemeniz olacaktır. Bugün bu firmanın peşini bırakırsanız yarın sizin karşınıza farklı bir firma olarak gelip tekrar aynı sorunu yaşatabilirler.

Beğenebilecekleriniz Bu yazarın diğer yazıları

3 Comments

  1. Alper Boz says

    Bende hemen maili göndereceğim. Bilgi için çok teşekkürler.

  2. Kemal Kilinc says

    İşin kötü yanı küçük şirketlere web sitesi hizmeti verdiğim için onlarca firmanın hostinginde sorun olması. Fiyatların ucuz olmasından dolayı bu firmaya domain açısından güvenemedim domain asla almadım ama elimdeki onlarca web sayfasının hostinglerini en az 3 yıllık şekilde uzatmıştım. Şimdi web sayfaları yarım yamalak çalışıyor. Bir gün çalışıyor bir gün çalışmıyor. Firmalardan yok denecek kadar cüzi karlar alarak hostinglere sorumluluk yüklenen ben gibi kişileri madur etti bu firma. Her ne kadar maddi külfet getirse de sorumluluğunu yüklendiğimiz firmaların hostinglerini başka yerlere taşımak zorunda kalacağız.

  3. Erdoğan says

    domain ücretini + hosting bedelini sitede kayıtlı hesap numaralarından birine yatırdım ama nedense yenileme işlemi yapılmadı. 10larca kere canlı desteğe yazdım cevap vermediler, telefonlar zaten hakgetire, sonunda publicdomainregistry’ye domainimi geri almak istiyorum firma ile irtibat kuramıyorum diye mail attım. 1 saat sonra telefon ederek domainin şifresini mail olarak gönderiyoruz kilidi açıyoruz transfer yapabilirsiniz dediler. Gönderdiğim Domain yenileme ücreti + hosting bedeli geri gelmedi tabi.. 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.