Türk Telekom Elit Hizmeti (Hezimeti)

Türk Telekom Elit Hizmeti

Türk Telekom Elit Hizmeti (Hezimeti)

Türk Telekom müşterilerinin pek bilinmeyen ve baştan savma hizmetlerinden biri de Türk Telekom Elit Hizmeti ‘dir. İç tesisattan kaynaklı dediklerinde size önerdikleri ve kendinizi özel hissedeceğiniz düşünülerek verilen bu hizmeti yaşamak ayrı başına bir Elit hizmet oluyor. Yani bu hizmeti alabildiyseniz ¨Elit Müşteri¨ olarak kendinizi görüp övünebilirsiniz. Çok uzatmadan Türk Telekom Elit Hizmet ile yaşadığım (yaşayamadığım) durumu özetleyeyim.

19.11.2016 tarihinde hiç bir sebep yokken internet hizmetim kesildi. Arıza başvurusu yaptığımda hiç bir geri dönüş yapmadıkları için kendim arayarak bilgi aldım. Sorunun VDSL uyumsuzluğu vs. bir konuya bağladılar ve iç tesisat kaynaklı dediler. Gelin görün ki bunun için Elit Hizmeti önerdiler. 22.11.2016 saat 15:00 için randevu verdiler. Belirtilen günde gelmediklerinden tekrar telefon ile görüşüp 23.11.2016 tarihinde 14:00 için tekrar randevu aldığım halde gelmediler. Sebep olarak ise klasik ¨Sistemden iptal etmişler¨ gibi cevapları aldım.

Şimdi bir tüketici olarak sormamız gereken asıl soru ve asıl nokta şu. Bu hizmeti verdiğini iddaa eden Türk Telekom ¨Elit Hizmeti gelir sizi evde bulamazsa işlem yapmasa dahi 11 ₺ ücret yansıtır¨ ibaresini koyup yaptırım uygularken, evde bekleyen sırf bu hizmet için işinden izin almış kişi hiç bir sebep gösterilmeksizin işlemi iptal edilirken Türk Telekom ‘a neden bir yaptırım uygulanamıyor ?

Şikayeti Önemsemiyorlar !

Bu konu üzerine ilk işlemi Şikayet Var üzerinden yaptım fakat harcadığım zaman acıdım. Çünkü gördüm ki müşterisini umursamayan ve ¨Herşey Tekelimde¨ felsefesini uygulayan Türk Telekom hakkında binlerce şikayet var. Hiç birine cevap yazma tenezzülünde bile bulunmamış. (https://www.sikayetvar.com/turk-telekom). Bu sebeple aklımda kalsın ve unutmayayım die Türk Telekom ‘un Türk Telekom Elit Hizmeti için yakışır yeni bir isim seçtim “Türk Telekom Elit Hezimeti”. Çünkü hizmetten çok hezimete uğruyorsunuz. Türk Telekom Elit Hizmeti ile ilgili internet üzerinden araştırma yaptığınızda bu sorunu yaşayan binlerce kişi bulabilirsiniz. Hatta şirinler gibi uslu olursanız ilerde bu hizmeti yaşayabilen bir kaç kişi de bulabilirsiniz 🙂

Neler Yapılabilir ?

İlk önce neden vazgeçip neden vazgeçmeyeceğimizi anlamamız ve inanmamız gerekir. Çünkü herşeyi tekelinde gören ve müşterisine mantıklı ve somut bir açıklama sunmayan bu firmadan vazgeçerek ilk adımımı attım. Bu sebeple sözleşme bitimine 3-4 ay kalmasına rağmen hemen servis sağlayacı olarak mobil hizmetini de kullandığım ve memnun olduğum bir operatöre geçtim. Türk Telekom cayma bedeli olarak 170 ₺ gibi bir ücret yansıtacak ve yeni geçtiğim servis sağlayıcı 120 ₺ ile bir kısmını karşılayacak kalan 50 ₺ ücreti de Yeni İnternet Sağlayıcım ilk ay ücretsiz vereceğinden bu cayma bedelini rahatlıkla aşacağım. Ayrıca firma da elit adı altında vermiyor bu hizmeti. İç Dış Tesisatı enine boyuna kendi hallediyor. 24 MB parası ödeyip 8-10 MB kullanmayacağımında sözünü veriyor ! Bu şekilde internet sorunumunu hallediyorum. İkinci adım olarakta hakkımı ve tüketicilerin hakkını aramak adına Tüketici Hakları üzerinden gerekli şikayetleri yapacağım. Bu sebeple sizden beklenen “Off kim uğraşacak” beklenimini lütfen vermeyin. Uğraşın ve hakkınızı arayın… Hiç birşey olmazsa de sizde memnun değilseniz ilk adımı mutlaka atın. Korkmayın !

 

Beğenebilecekleriniz Bu yazarın diğer yazıları

Leave A Reply

Your email address will not be published.