Mr Robot (Dizi)

Mr Robot (Dizi)

Mr Robot (Dizi)

Yeni başlayan dizilerden birisi olan Mr Robot konusu ilgi çeken bir dizi. Niels Arden Oplev ‘nin yönetmenliğini yaptığı dizi özellikle bilişim ile ilgili olanların ilgisini çekecek düzeyde. IMDB ‘de ki puanı, 9.4 gibi yüksek bir seviyede. Peki bu diziyi bu kadar ilgi çekici hale getiren konu nedir?

Dizinin Konusu

Mr Robot dizisinin başrol oyuncusu Rami Malek ‘in canlandırdığı Elliot karakteri antisosyal bir hacker olarak karşımıza çıkıyor. Genç bir programcı olan Elliot  gündüzleri bir firmada çalışyor ve diğer kalan zamanını hacking yaparak geçiriyor. Linux GNOM kullanıyor. Antisosyal olduğu için insanlarla iletişim kuramakta oldukça zorlanan Elliot insanları tanımak için onların e-posta ve sosyal ağ hesaplarını hackliyor. Oldukça gizemli olan genç hacker ara sıra konuştuğunu sandığı sanrılar görüyor ve ailesi ve dostu olmadığı için geceleri ağlıyor. Bu tür krizleri atlatmak için kendi deyimiyle dozu aşmadan uyuşturucu kullanıyor. Elliot ‘ı ilginç kılan sadece bunlar değil tabii ki. Düzen dediğimiz küresel sermayeyi hacking yaparak onlara karşı savaşıyor.

İnceleme Spoiler içerir !

Dizide Rami Malek ‘in oyunculuğu gerçekten harikuladeydi. Dizi ilk bölümü için gayet iyiydi. Daha sürükleyici konular gelecek gibi. Mr.Robot iyi bir dizi olmasına rağmen bir takım yerlere (Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Amerikan Hükümeti) ağır göndermeler yaptığından çok uzun süreceğini düşünmüyorum. Çünkü bu göndermelerin devamı da gelecek gibi. Özellikle ilk bölümde E Corp adlı bir şirketten bahsediyor. Elliot bu markayı kendi deyimiyle Evil Corp olarak nitelendiriyor. Bir çok kişiye göre bu marka gerçek hayatta Apple ‘ı temsil ediyor ama E-Corp ‘un logosuna baktığımızda bu logoya benzer tek marka Dell ama bana kalırsa bir çok markayı tek bir şekilde de sunmuşlar. Örneğin dizide Elliot tarafından, E-Corp şirketinin yöneticilerinden Terry Colby adlı karakterin Blackberry değiniliyor. Gerçek hayatta bu konu ile haber olan kişi Google ‘ın yöneticisi olan Eric Schmidt ‘dir. Yani tek bir şirket üzerinden bütün şirketllere göndermeler yapmış olabilirler. İşte Elliot ‘ın yaptığı o göndermelerden bazıları;

“Hepimiz çocukların sırtından milyarlar kazandığını bilmemize rağmen Steve Jobs ‘ın harika bir insan olduğuna inanmamız mı?”

“Ya da tüm kahramanlarımızın sahte olduğunu hissetmemizdir. (Bill Cosby, Mell Gibson ve diğer ünlüler gösteriliyor.)”

“Birbirimiz fikir gibi maskelediğimiz saçmalıklarla doldurmaktan(Twitter gösteriyor), sosyal medyada samimiyet taklidi yapmaktan başka ne yapıyoruz? (Mark Zuckerberg ‘in Facebook profili gösteriyor.) ”

“Yoksa buna oy verdiğimiz için mi? Hileli seçimlerden değil mal, mülk, paramızdan bahsediyoruz.”

“Yeni birşey söylemiyorum. Bunu neden yaptımığımız biliyoruz. Açlık Oyunları romanının bizi mutlu ettiği için değil uyuşturulmuş olmak istediğimiz için yapıyoruz.”

Son olarak söyleyebileceğim tek şey bu Mr Robot dizisini sakın kaçırmayın !

Beğenebilecekleriniz Bu yazarın diğer yazıları

Leave A Reply

Your email address will not be published.