Facebook Resmileşti Dikkat Yalanı

Facebook Resmileşti Dikkat Yalanı

Facebook Resmileşti Dikkat Yalanı

Facebook Resmileşti Dikkat ! Hazır ol ! Rahat Rahat 🙂 Son günlerde Facebook ‘ta yeni bir yalan rüzgarı esiyor. Özellikle arkadaş çevremde de artmaya başlayınca işin aslını yazalım dedim. Resmileşti Dikkat ! sloganı ile dalga dalga yayılıyor bu haber. Bunun dış dünyada da örneği var mıdır bilemem fakat ülkemizde bunun Whatsapp dahil olmak üzere bir çok örneği ve değişik versiyonları bulunmakta. Efendim gelelim hikayeye. Facebook Resmileşti Dikkat ile milleti işleten yeni tabiri ile trolleyen arkadaş eminim çok eğleniyordur bu görüntüleri görünce.

Hikayeye göre;

RESMILEŞTI DİKKAT!!!
T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.
NOT: PAYLASMAYIN DUVARINIZA YAPISTIRIN.

Efendim öncelikle böyle bir bildirge ile MİT sizi masum diye ayırmaz ve suçlu muamelesi de yapmaz (Gerçekten bir halt yemediyseniz.). Zaten böyle birşey olsaydı hepimiz içerideydik. Ayrıca her siteye üye olunurken bir takım şartlar sunulur. Hani bir sonraki üyelik aşamasına geçerken işaretlediğimiz o checkbox varya işte o 🙂 Gelelim şu saçma mesaja. Diyen arkadaş demiş ki “Facebook ‘un güvenlik açığından ötürü”. Peki aynı konuda Bilgisayarınız ve Akıllı telefonunuz için ne yapacaksınız? Yani internete açılan ana kaynaklarınızda güvenlik açığı bulunduğunda ne yapacaksınız diye soruyu sadeleştirelim. Notepad açıp masaüstüne mi bırakacaksınız bu bildiriyi ? 🙂 Sonuna da Türk Telekom, Seagate ve Intel sorumludur diye de dipnot düşeriz her halde. Şimdi bildiriyi tekrar bir okuyun ne kadar saçma geldiğini anlayacaksınız.

Herşeyi başlatan “Dikkat Resmileşti !” Korkusu

İşin ilginci bunu paylaşan kişiler “Teknolojiden anlamayanlar” diye tabir edeceğiniz kişiler değil. Resmi kurumlarda çalışanlardan tutunda Bilgisayarı yalayıp yutmuş kişiler bile alet oluyor bu oyuna. Burada tetikleyen ana kelime “Dikkat Resmileşti !” oluyor. Geri kalanını kimsenin okuduğu filan yok aslında.

Bu yazıyı okuyanlardan ricam bu tür oyunlara alet olmamaları. Lütfen işin önce mantığını sonra kaynağını araştırınız. Son olarak kimseyi cahil olarak nitelendirmiyorum ama sanırım bu söz yerinde olacak.

 

Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir. – Mustafa Kemal Atatürk

 

Beğenebilecekleriniz Bu yazarın diğer yazıları

Leave A Reply

Your email address will not be published.