Dünya Kadınlar Günü Nedir ? Google yeni doodle

Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü Nedir ?

Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası gün olan 8 Mart her yıl Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.  Türkiye de ilk olarak 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Tarihi

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır. Devamı için tıklayın

Google bu sene de unutmadı

Her sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için doodle hazırlayan Google bu sene ki  Dünya Kadınlar Gününü de es geçmedi. Dünyanın bir çok ülkesinden kadınların verdiği mesaj ile hazırlanan video, San Francisco, Rio de Janeiro, Meksiko, Lagos, Moskova, Kahire, Berlin, Londra, Paris, Cakarta, Bangkok, Yeni Delhi ve Tokyo daha çekilmiş. Hazırlanan videoda daha bir çok detay bulunuyor. Buyrun İzleyin…

Son olarak:

Yaşadığımız Dünyayı daha güzel ve anlamlı kılan tüm kadınların “Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun”.

Beğenebilecekleriniz Bu yazarın diğer yazıları

Leave A Reply

Your email address will not be published.